İzmir Marka Tescil , 0 232 441 90 00 , Marka Tescil İzmir , Marka Tescili İzmir , Marka Patent İzmir , İzmir Marka Patent , Patent İzmir , İzmir Patent Tescil

Kapsam Dışı Tasarımlar

Kapsam Dışı Tasarımlar

Kapsam Dışı Tasarımlar konusuna geçmeden ilk belirtmeniz gereken, satın alma duyularına etkide bulunan ambalaj, desen, model, yedek parça tasarımının ortaya çıkışları uğraştırıcı ve emek isteyen aşamalardır. Tekstil, mobilya, makine veya gıda gibi alanlarda ürünlerin görselliğini öne plana çıkaran tasarımların farkını belirten her ürünü “Tasarım Tescili” ile korunması mümkün olmaktadır.

Model, ambalaj veya desenlerin tasarımları piyasaya arz edilmesinin ardından tescil işlemine dek geçecek süre içinde muhtemel taklit ürünleri ile karşılaşmamanız, müşteri ile hak kayıpları yaşamamak açısından üretilen tasarımları pazar sunmadan tescil işlemi yapılarak koruma kapsamında alınmasını önermekteyiz.

Marka ve patent vekili Sistem Patent şirketimizin İzmir tasarım tescil ofisi yetkililerimiz uzun yıllar boyunca sektörde yer almamızın sayesinde kazandığımız tecrübe, bilgi ve ihtisasımız ile rekabette üstünlük sağlayan tasarımlara ve tescil haklarına ulusal ve ülkeler arası pazarda sahip çıkma hususunda Sistemli şekilde yardımcı olmaktayız..

Üzerinde sınai mülkiyet hakları yer alan ürün veya ürünlerinde dış görünümünde ufak değişimler yapılsa bile endüstriyel tasarım tescili yapılmaz. Bir tasarımın tescile konu edilebilmesi açısından yenilik hükümleri taşıması ile ayırt edici vasfına nail olması gerekir. Bir endüstriyel tasarımın birebir aynısı, müracaat veya rüçhan tarihi öncesinde dünya genelinin herhangi bir alanında kamuya arz edilmemiş ise o tasarım yeni olarak kabul edilir. Fakat, sadece ufak detaylarda farklılık beyan ediyorsa yenilik ile ayırt edicilik hükümleri bakımından değerlendirilerek tescil edilmesi istemi geri çevrilebilir.

Kapsam Dışı Tasarımlar alt kısımda yer almaktadır;

  • Yeni ile ayırt edici vasfına nail olmayan tasarımlar
  • Kamu düzeni ile genel ahlaka ters gelen tasarımlar
  • Teknik fonksiyonunun yapılmasında, tasarımcı geliştiricisine, tasarıma yönelik özellik ile unsurlarda hiçbir alternatif seçme özgürlüğü tanımayan tasarımlar
  • Tasarlanan ya da tasarımın gerçekleştiği ürünü diğer bir ürüne mekaniksel olarak monte edebilmek ya da iliştirilebilmek açısından yalnızca zorunlu şekilde ile boyutlarda imal edilebilen tasarımlar, koruma kapsamı dışında tutuşur.