İzmir Marka Tescil , 0 232 441 90 00 , Marka Tescil İzmir , Marka Tescili İzmir , Marka Patent İzmir , İzmir Marka Patent , Patent İzmir , İzmir Patent Tescil

Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir

Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir?

Marka tescili ile bir kelime veya logonun gibi imgelerin kayıt altına alınması kapsamında Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir? sorusu yanıtını bulur. Çünkü, tescil hakkı süresi kayıt işleminin tamamlanması ile başlar ve 10 yıldır. Bu kapsamda bir kelime veya logonun diğerlerinden ayrılmasını sağlamak açısından kayıt altına için marka tescili şarttır. Tescil edilen ilgili kelime veya logolar yasa kapsamında korumaya alınmaktadır. Bu süreler kapsamında ve tescil işlemleri doğrultusunda marka tescil İzmir ofisimiz sizlere en kaliteli hizmetleri sağlamaktadır.

Marka patent tescil danışmanlık şirketi olarak Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir? sorununu üst kısımda açıkladık. Tescil Hakkı süresi müracaat edilen an itibari ile başlar. Marka Tescil hak süresi yaklaşık 10 senedir. Marka Tescili, 10.senenin tamamlanacağı günden 6 ay evvellinde yenileme yapılabilir.

Marka hak sahibi ya da varisleri bu ilgili süreyi sınırsız olarak 10 ar senelik periyotlar ile uzatabilir. Marka Tescil aşaması, marka müracaatı ile başlayıp, markanın tescil belgesi düzenlemesi ile son bulmaktadır. Bu aşama normal şartlar altına 6 ay ile 11 ay kadar sürmektedir. Normal şart, marka tescil aşaması içerisinde müracaata herhangi bir itiraz yapılmaması ve marka müracaatının ret edilmemesidir.

İzmir marka tescil danışmanlık firması olarak ofisimiz danışmanlığından yapılan marka müracaatlarında marka başvurusuna yönelik ret gelmesi durumu söz konusu değildir. Gerekçemiz ise, marka tescil müracaatı öncesinde detaylı bir şekilde marka ön araştırması işlemini yapmamız ve süreç kapsamında oluşabilecek risklerin marka sahibine bildirilmemizdir. Marka tescil aşamasının ilk 3 ayı yapılan kelime veya logoları tescile uygunluklarının irdelenmesi ile geçilmektedir.

İlk aşamayı başarlı ile geçen başvurular bülteninde yayına çıkarılır ve diğer hak sahiplerinin itirazına konu edilir. Marka başvurusuna itiraz gelmesi halinde bu itiraz ilgili yasa kapsamında yapılan itirazın durumu irdelenir. Marka yayına itiraz işlemleri ofisimiz nezdinde itinalı şekilde takip edilir ardından marka sahibimize bildirilir. Bültende kalma süresi 2 aydır. Bu süresi haricinde gelen itirazlar ile şekli bakımından ret alır.

Bu sürede marka müracaatına itiraz yapılmaması durumunda marka müracaatına tescil edilme kararı yazısı ofisimize beyan edilir. Tescil hüküm yazısında müracaatın tescil ile sonuçlanabilmesi gayesi ile harç ücretinin ödenmesine ilişkin bilgilendirmede bulunulur. Tescil belgesi harç ücretinin marka sahibi nezdinde şirketimizin hesabına ödenmesi kapsamında marka belge sürecini hazırlama işlemini tamamlanır ve marka tescil belgesi marka sahibine gönderilir.