İzmir Marka Tescil , 0 232 441 90 00 , Marka Tescil İzmir , Marka Tescili İzmir , Marka Patent İzmir , İzmir Marka Patent , Patent İzmir , İzmir Patent Tescil

Marka Patent Nasıl Alınır

Marka Patent Nasıl Alınır?

Marka patent nasıl alınır? konusuna geçmeden Marka Patent, isim patenti, isim tescili, isim hakkı gibi söylemlerin asıl karşılığı Marka Tescili’dir. Ülkemizde yetkili kurum tarafına gerekli işlemleri yürütebilme özelliğine sahip olan Sistem Patent şirketimiz Marka tescil İzmir ofisimiz aracılığı ile tescil işlemlerini yürüme yetkisine sahip Marka Patent Vekilidir.

Marka alma, bir kelime, logo veya işaretin diğer ürünlerde yer alanlardan farkı olması açısından tescil edilmesi işlemidir. Bu tür imgeler tescil edilmesi ile birlikte Sinai Mülkiyet Kanunu kapsamında ön görülen koruma kazanılmaktadır.

Marka alma başvurusu, öncesinde ilgili markaya yönelik kendi sınıfında önceden kayıtlanması yani tescil işlemlerinin yapılıp yapılmadığının sorgulanması gerekmektedir.

Marka ve patent tescil danışmanlık firmamız İzmir marka tescil ofisimiz aracılığı ile yapılacak araştırma işlemi ile, ilgili markanın tüm yönleri açısından değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Marka başvurusu, yetkili kurum nezdinde ­6 ay il 11 ay arasında tescile bağlanmaktadır. Bu aşamda ilk 4 ayda İnceleme ve Değerlendirmeye işlemlerine tabi tutulur. Bu işlemlerin hükmünün olumlu olması halinde ilgili marka, tescil altına alınması şeklinde 2 ay boyunca diğer kişilerin itirazlarına açılır. Bu aşama içerisinde itiraza konu olmayan markalar, tescil işlemlerinin müracaat sahibi ya da vekil firmamız tarafından tamamlanması kaydı ile kesin olarak onaylanarak, 6 ile 11 ayın sonunda marka tescil belgesi hazırlanır.

Patent Nasıl Alınır?

Patent, icat veya buluşlar üzerinde tekel yürütme haklarının kazanılması için tescil edilmesi işlemidir. Patent tescili ile buluşlar 20 yıllığına korunmaya alınır. Bu da patent tescil belgesi ile gösterilir.

  • Patent Başvuru Formu doldurulması
  • Patent Başvuru harcının yatırılması
  • Patent için tarifname oluşturulmalı teknik çizimler
  • Vekaletname