İzmir Marka Tescil , 0 232 441 90 00 , Marka Tescil İzmir , Marka Tescili İzmir , Marka Patent İzmir , İzmir Marka Patent , Patent İzmir , İzmir Patent Tescil

CE Belgesi

İzmir Marka Tescil
09 Nisan 2018
Helal Sertifikası
Helal Belgesi
22 Mayıs 2018

CE Belgesi

CE Belgesi veya CE işareti, ürünlerin Avrupa ürün direktiflerine uygun şekilde üretildiğini gösterir. CE işareti Avrupa Normlarına Uygunluk anlamına gelir.

CE sertifikası veya ce markası olarak da bilinen be belge, AB’nin uyulması zorunlu bir takım Yeni Yaklaşım Mevzuatı çerçevesinde ürünlere iliştirilen işaret olması dolayası ile, ilgili mevzuat çerçevesine dahil olan ve AB’ya tarafa olan ülkelerde piyasaya sürülecek ürünlerde bu işaretin bulunması zorunludur.

CE İşareti Almanın Faydaları

Ce işareti faydaları veya ce işareti almanın faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 • Bu İşareti taşıyan ürünler AB ülkelerinde dolaşmasını ve satılmasını sağlar.
 • Sanayiciler, gerek ulusal gerekse ülkeler arası seviyede ürünlerini satabilmek için, ürünlerinde “CE” işareti bulundurmak zorundadır,
 • Ürünlerin AB teknik direktiflerine uygun olduğunu kanıtlar
 • Bir nevi ürünlere pasaport görevi görür,
 • Kesinlikle kalite ve ya garanti belgesi şeklinde görülmemelidir
 • Sadece kalitenin başladığı düzeyi belirtir,
 • Bu düzeyin altında yer alan ürünler emniyetsiz şeklinde, nitelenir aynı zamanda piyasaya sürülemez, bundan dolayı kalitesiz kabul edilmektedir
 • Ürünler AB’ya taraf ülkelerde, hükümler ile alakalı yasal gerekçeler belirtilerek geri çevrilmesi olası değildir,
 • Yeni yaklaşım mevzuatlarına uygunluğun göstergesidir.

Ürünlerin CE işareti alarak piyasaya sürülmesinden, CE işaretinin ürünlere iliştirilmesinden  üretici firmalar sorumlu olmaktadır. Üretici firmanın bu işareti ürünlerine iliştirmesi açısından farklı seçenekler sunulmuştur:

 1. Az Riskli Ürün Gurubu: Pek çok ürün güvenlik mahiyetinde az riskli ürün gruplarında bulunmaktadır. Bu sebeple, üretici firma uygunluk değerlendirmesini yapmasının ardından bir beyanname duyurarak; ürünün zaruri sağlık, güvenlik, çevre ile tüketici koruma hükümlerine uyduğunu ifade eder. Bu beyannamenin hükümlere uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
 2. Fazla riskli ürünler : Bu ürünler adına üretici firmanın beyannamesi yeterli görülmez. Bu hususta ürünlerin, kesin olarak, onaylanmış kuruluşumuz Sistem kalite belgelendirme firmamız tarafından teste tabi tutulması gerekmektedir. Kuruluşumuzun yapacağı incelemenin ardından üretici firma CE işaretini ürününe iliştirebilir. Son cihazlarda kullanılması üzerine üretimi gerçekleşen sistem ile ünitelerin üretici kuruluşlara, alakalı direktif hükümlerine uygun şekilde komponent ile bileşenlere ilişkin dosya ve beyanname sayesinde entegrasyonu yapacak üreticilere beyan edilir. Entegrasyona parça ya da bileşen üretimi yapan kuruluşlar, ürünlerine CE işaretini iliştiremez.

CE Markası Kimler Alabilir?

Uluslararası Belgelendirme kuruluşumuz tarafından verilen CE belgesini, AB’ye taraf olan devletlerin ürün üreten firmaları, bu ülkelere ürün ihraç edecek firmalar alması gerekir.